Part Number:
8814
Phoebe LED 3-Hour Emergency Pack 2.5W for 28W/45W Galanos Arteson Self Test
Part Number: 8814
Phoebe LED 3-Hour Emergency Pack 2.5W for 28W/45W Galanos Arteson Self Test
Phoebe LED
Emergency Pack
2.5W
FREE UK Delivery on orders over £50 (Standard delivery)
- Maintained 3-hour emergency pack
- For use with Phoebe LED Galanos Panels
- Self test function
- Replaceable LiFePO4 battery
Bulk Discount Qty
5+
10+
25+
Price
Save
3%
5%
10%
Phoebe LED 3-Hour Emergency Pack 2.5W for 28W/45W Galanos Arteson Self Test
- Power Consumption: 2.5W
- Dimensions: Width=47mm Height=30mm Length=260mm
Convert your Phoebe LED Galanos Arteson 28W and 45W ceiling panel to a maintained emergency light fitting easily and quickly with this plug and play 3-hour emergency driver with a self test function.
Features a replaceable LiFePO4 2.0Ah 6.4V 12.8Wh battery with a 24-hour charge time and 3-year manufacturer's warranty.
Manufacturers Warranty
This product is covered by a manufacturer's warranty for a period of 3 year from date of purchase. Please visit the manufacturer's website for further details.
| Attribute | Value |
|---|---|
| MPN | 16996 |
| Barcode | 5055579316996 |
| Shape | Emergency Pack |
| Manufacturer | Phoebe LED |
| Voltage | 240V |
| Power Consumption | 2.5W |
| Ingress Protection Rating | IP19 |
| Width | 47mm |
| Height | 30mm |
| Length | 260mm |
UK's #1 Lightbulb Retailer
Free Delivery Orders Over £50
Trade Customers Exclusive Benefits