Part Number:
3707
Osram LED 30cm Architectural Light Bulb S14s 3.5W LEDinestra Warm White 2700K Strip Concealed Opal
Part Number: 3707
Osram LED 30cm Architectural Light Bulb S14s 3.5W LEDinestra Warm White 2700K Strip Concealed Opal
Osram
S14s
Architectural
3.5W
Warm White
370lm
Non-Dimmable
FREE UK Delivery on orders over £50 (Standard delivery)
- Glass Type: Opal
- Rated Life: 15,000 hours
- New 2021 Energy Rating: F (A Pre-2021)
- Energy Saving: 86% saving on a 25W traditional architectural
Bulk Discount Qty
5+
10+
25+
Price
Save
3%
5%
10%
Osram LED 30cm Architectural Light Bulb S14s 3.5W LEDinestra Warm White 2700K Strip Concealed Opal
- Cap type: S14s
- Power Consumption: 3.5W
- Equivalent: 25W Traditional Architectural
- Colour Output: Warm White
- Dimensions: Diameter=28mm Length=300mm
The Osram LED 30cm LEDinestra Architectural Light Bulb with S14s caps is a 3.5W concealed bulb in warm white (2700K) is an excellent choice for those seeking a modern alternative to traditional incandescent bulbs.
With a remarkable lifespan of up to 25,000 hours, this energy-efficient bulb consumes only 3.5W while delivering an impressive light output equivalent to 27W.
Designed with special S14s twin oval peg single contact caps, it ensures a seamless and discreet installation into various luminaires.
This versatile bulb is perfect for mirror lighting in hotels and restaurants, as well as for domestic applications. It is also suitable for outdoor use when installed in appropriate outdoor luminaires.
The Osram LEDinestra provides uniform illumination and boasts excellent colour rendering, making it a mercury-free option that enhances any space with its warm glow.
This Architectural is a newer product from Osram and supersedes their old Architectural part codes: 4058075135529, 4058075607033, 4099854232831, 4058075817739.
Here at Lightbulbs Direct, we want you to be able to buy with confidence both in ourselves and the products we sell. With this in mind, a number of our bulbs carry a specific warranty that ensures you can do exactly that.
Any LED or LED Smart light bulb bought from Lightbulbs Direct carries a 24-month warranty.
If you should purchase an LED light bulb from Lightbulbs Direct and have it fail, break or develop a fault at any point within the timeline stated above from the date of purchase, we will happily replace the item or offer a full refund, depending on your wishes.
In instances where large numbers of bulbs fail within a relatively short period of time, we may ask you to return them to us so that they can undergo testing to identify any potential issues.
What doesn't our warranty cover?
In any instance where your bulb has developed a fault, we will do our utmost to replace it or offer a full refund (provided the item is still within its stated warranty period). However, if it becomes apparent that the product has been misused, tampered with or modified in any way, we will view this as having voided its warranty.
'Misuse" includes, but is not limited to, incorrect operation by the user, use of non-dimmable bulbs on a dimmable circuit or connection to or operation with an unsuitable power supply. 'Tampering' or 'modification' can be interpreted as any activity designed to alter the product in such a way that it can be used in a manner that wasn't intended by its original design. This can include rewiring, removing plugs, home repairs or changing components. Unfortunately, we won't be able to replace any item that has undergone any such process.
If you have any further questions about our Warranty or Returns Policy that aren't addressed on this page, please feel free to contact us.
| Attribute | Value |
|---|---|
| MPN | AC42807 |
| Barcode | 4058075762374 |
| Equivalent | 25W |
| Technology | LED |
| Cap | S14s |
| Shape | Architectural |
| Colour | Warm White |
| Manufacturer | Osram |
| Cap Type | S14s |
| Voltage | 240V |
| Power Consumption | 3.5W |
| Dimmability | No - Not Suitable for Dimming |
| Total Lumens | 370lm |
| Equivalent Wattage | 25W Traditional Architectural |
| Colour Temperature | 2700K |
| Colour Description | Warm White |
| Colour Rendering | RA >80 |
| Glass Type | Opal |
| Warm Up Time | <0.5 seconds (0-60%) |
| Mercury Content | 0mg |
| Average Rated Life (L50) | 15,000 hours |
| Switching Cycles | 100,000 |
| Lumen Maintenance Factor | 0.7 |
| Energy Saver | Yes |
| EEI Pre-2021 Energy Rating | A |
| EEI 2021 Energy Rating | F |
| MPN | AC42807 |
| Diameter | 28mm |
| Length | 300mm |
| Estimated Running Cost | £1.56 per year based on 5-hours per day @ Oct 24 Price Cap (24.50p/kWh) |
| Estimated Running Cost Saving | £9.62 per year based on 5-hours per day @ Oct 24 Price Cap (24.50p/kWh) |
UK's #1 Lightbulb Retailer
Free Delivery Orders Over £50
Trade Customers Exclusive Benefits