Part Number:
4437
Osram LED 50cm Architectural Light Bulb S14s 4.7W Dim Warm White 2700K Strip Concealed Opal
Part Number: 4437
Osram LED 50cm Architectural Light Bulb S14s 4.7W Dim Warm White 2700K Strip Concealed Opal
Osram
S14s
Architectural
4.7W
Warm White
470lm
Dimmable
FREE UK Delivery on orders over £50 (Standard delivery)
- Glass Type: Opal
- Rated Life: 25,000 hours
- New 2021 Energy Rating: F (A Pre-2021)
- Energy Saving: 88% saving on a 40W traditional architectural
Bulk Discount Qty
5+
10+
25+
Price
Save
3%
5%
10%
Osram LED 50cm Architectural Light Bulb S14s 4.7W Dim Warm White 2700K Strip Concealed Opal
- Cap type: S14s
- Power Consumption: 4.7W
- Equivalent: 40W Traditional Architectural
- Colour Output: Warm White
- Dimensions: Diameter=30mm Length=500mm
Introducing the Osram LED 50cm Architectural Light Bulb S14s, a powerful 4.7W dimmable solution that emits a warm white glow at 2700K.
This innovative light bulb is designed to seamlessly replace traditional incandescent bulbs, offering a sleek, concealed appearance ideal for fitted furniture and bathroom lighting.
While the initial investment may appear higher, the Osram LED bulb boasts an impressive lifespan of up to 25,000 hours, lasting 20 times longer than standard bulbs. Additionally, it consumes 88% less energy, ensuring significant savings on your electricity bills without sacrificing brightness.
Equipped with special S14s twin oval peg single contact caps, this bulb allows for discreet installation in various luminaires.
With excellent colour rendering (Ra ≥ 90), it enhances the visual appeal of any space, making it perfect for mirror lighting in hotels, restaurants, and domestic settings. This versatile bulb is also suitable for outdoor use in appropriate fixtures, providing uniform illumination wherever needed.
This Architectural is a newer product from Osram and supersedes their old Architectural part codes: 4058075607071.
Please visit the manufacturer's website for up-to-date dimmer switch compatibility lists for this Osram LED Architectural light bulb before purchase.
To find the answers to some common questions about LED dimming, please read our guide Dimming for Dummies.
Here at Lightbulbs Direct, we want you to be able to buy with confidence both in ourselves and the products we sell. With this in mind, a number of our bulbs carry a specific warranty that ensures you can do exactly that.
Any LED or LED Smart light bulb bought from Lightbulbs Direct carries a 24-month warranty.
If you should purchase an LED light bulb from Lightbulbs Direct and have it fail, break or develop a fault at any point within the timeline stated above from the date of purchase, we will happily replace the item or offer a full refund, depending on your wishes.
In instances where large numbers of bulbs fail within a relatively short period of time, we may ask you to return them to us so that they can undergo testing to identify any potential issues.
Manufacturers Warranty
This product is also covered by a manufacturer's warranty for a period of 4 years from date of purchase. Please visit the manufacturer's website for further details.
What doesn't our warranty cover?
In any instance where your bulb has developed a fault, we will do our utmost to replace it or offer a full refund (provided the item is still within its stated warranty period). However, if it becomes apparent that the product has been misused, tampered with or modified in any way, we will view this as having voided its warranty.
'Misuse" includes, but is not limited to, incorrect operation by the user, use of non-dimmable bulbs on a dimmable circuit or connection to or operation with an unsuitable power supply. 'Tampering' or 'modification' can be interpreted as any activity designed to alter the product in such a way that it can be used in a manner that wasn't intended by its original design. This can include rewiring, removing plugs, home repairs or changing components. Unfortunately, we won't be able to replace any item that has undergone any such process.
If you have any further questions about our Warranty or Returns Policy that aren't addressed on this page, please feel free to contact us.
| Attribute | Value |
|---|---|
| MPN | AC84131 |
| Barcode | 4099854232879 |
| Equivalent | 40W |
| Technology | LED |
| Cap | S14s |
| Shape | Architectural |
| Colour | Warm White |
| Manufacturer | Osram |
| Cap Type | S14s |
| Voltage | 240V |
| Power Consumption | 4.7W |
| Dimmability | Yes - Dimmable |
| Total Lumens | 470lm |
| Equivalent Wattage | 40W Traditional Architectural |
| Colour Temperature | 2700K |
| Colour Description | Warm White |
| Glass Type | Opal |
| Warm Up Time | <0.5 seconds (0-60%) |
| Mercury Content | 0mg |
| Average Rated Life (L50) | 25,000 hours |
| Switching Cycles | 100,000 |
| Energy Saver | Yes |
| EEI Pre-2021 Energy Rating | A |
| EEI 2021 Energy Rating | F |
| MPN | AC84131 |
| Diameter | 30mm |
| Length | 500mm |
| Estimated Running Cost | £2.10 per year based on 5-hours per day @ Oct 24 Price Cap (24.50p/kWh) |
| Estimated Running Cost Saving | £15.79 per year based on 5-hours per day @ Oct 24 Price Cap (24.50p/kWh) |
UK's #1 Lightbulb Retailer
Free Delivery Orders Over £50
Trade Customers Exclusive Benefits