Part Number:
2491
Crompton Lamps Fluorescent 1449mm T5 Tube Light 35W HE High Efficiency Daylight 6500K 865
Part Number: 2491
Crompton Lamps Fluorescent 1449mm T5 Tube Light 35W HE High Efficiency Daylight 6500K 865
Crompton Lamps
T5
T5 Tube
35W
Daylight
3050lm
Non-Dimmable
FREE UK Delivery on orders over £50 (Standard delivery)
- Tube Length: 1449mm (1462mm with pins)
- Rated Life: 20,000 hours
- New 2021 Energy Rating: F (A+ Pre-2021)
Bulk Discount Qty
5+
10+
25+
Price
Save
3%
5%
10%
Crompton Lamps Fluorescent 1449mm T5 Tube Light 35W HE High Efficiency Daylight 6500K 865
- Cap type: T5
- Power Consumption: 35W
- Colour Output: Daylight
- Dimensions: Diameter=16mm Tube Length=1449mm Tube Length (inc. Pins)=1462mm
Slimline high efficacy (HE) fluorescent T5 tube light bulb.
For use with electronic control gear only.
N.B. Listed as a 1449mm tube but is actually 1463mm INCLUDING the pins.
Fitted with standard G5 2-pin (5mm apart) caps to both ends.
This T5 Tube is a newer product from Crompton Lamps and supersedes their old T5 Tube part codes: F35W/T5/865.
Need more help in choosing a suitable fluorescent tube? Read our guide Choosing Flourescent Tubes and our guide to Flourescent Starters.
| Attribute | Value |
|---|---|
| MPN | FTT535SPDYLT |
| Barcode | 5018986527522 |
| Equivalent | 35W |
| Technology | Fluorescent |
| Cap | T5 |
| Shape | T5 Tube |
| Colour | Daylight |
| Manufacturer | Crompton Lamps |
| Cap Type | G5 |
| Voltage | 240V |
| Power Consumption | 35W |
| Dimmability | No - Not Suitable for Dimming |
| Total Lumens | 3050lm |
| Colour Temperature | 6500K |
| Colour Description | Daylight |
| Colour Rendering | RA >84 |
| Fluorescent Colour Code | 865 |
| Warm Up Time | <0.5 seconds (0-60%) |
| Mercury Content | 3mg |
| Average Rated Life (L50) | 20,000 hours |
| EEI Pre-2021 Energy Rating | A+ |
| EEI 2021 Energy Rating | F |
| MPN | FTT535SPDYLT |
| Diameter | 16mm |
| Tube Length | 1449mm |
| Tube Length (Including Pins) | 1462mm |
| Estimated Running Cost | £15.65 per year based on 5-hours per day @ Oct 24 Price Cap (24.50p/kWh) |
UK's #1 Lightbulb Retailer
Free Delivery Orders Over £50
Trade Customers Exclusive Benefits