Crompton Lamps
Part Number:
2664
Part Number: 2664
BC-B22d
Golfball
15W
Mixed
Dimmable
FREE UK Delivery on orders over £50 (Standard delivery)
Bulk Discount Qty
5+
10+
25+
Price
Save
3%
5%
10%
A pack of 20 mixed-colour incandescent golfball (round) light bulbs suitable for indoor or outdoor use (in appropriate weatherproof fitting).
Often used in decorative lighting, fiesta chains and Christmas lights.
Mixed coloured pack of 20 contains; 4x amber, 4x blue, 4x green, 4x red and 4x yellow light bulbs.
Features a BC-B22d bayonet (22mm) cap base.
This is pack of 20 of mixed colours. Exact colours may vary.
Need more help in choosing a suitable light bulb? Read our guide What is a Golfball Light Bulb.
| Attribute | Value |
|---|---|
| MPN | |
| Equivalent | 15W |
| Technology | Incandescent |
| Cap | BC-B22d |
| Shape | Golfball |
| Colour | Mixed |
| Manufacturer | Crompton Lamps |
| Cap Type | BC-B22d |
| Voltage | 240V |
| Power Consumption | 15W |
| Dimmability | Yes - Dimmable |
| Colour Description | Mixed |
| Warm Up Time | <0.5 seconds (0-60%) |
| Ingress Protection Rating | IP65 |
| Mercury Content | 0mg |
| Average Rated Life (L50) | 1,000 hours |
| Switching Cycles | 4,000 |
| Diameter | 45mm |
| Height | 70mm |
| Estimated Running Cost | £6.71 per year based on 5-hours per day @ Oct 24 Price Cap (24.50p/kWh) |