Part Number:
1653
SPL Ultraviolet 6" T5 Tube Light 4W UV-A Blacklight-Blue Purple
Part Number: 1653
SPL Ultraviolet 6" T5 Tube Light 4W UV-A Blacklight-Blue Purple
SPL
T5
T5 Tube
4W
Blacklight-Blue
Non-Dimmable
FREE UK Delivery on orders over £50 (Standard delivery)
- Glass Type: Purple
- Tube Length: 132mm (150mm with pins)
Bulk Discount Qty
5+
10+
25+
Price
Save
3%
5%
10%
SPL Ultraviolet 6" T5 Tube Light 4W UV-A Blacklight-Blue Purple
- Cap type: T5
- Power Consumption: 4W
- Colour Output: Blacklight-Blue
- Dimensions: Diameter=16mm Tube Length=132mm Tube Length (inc. Pins)=150mm
Ultraviolet fluorescent T5 tube light bulb.
Designed for forgery detection or special glow in the dark lighting effects.
Fitted with standard G5 2-pin (5mm apart) caps to both ends.
This is a special purpose lamp that emits UV-A radiation and is not suitable for general household illumination.
Need more help in choosing a suitable ultraviolet light bulb or tube? Read our guide Choosing Ultraviolet Bulbs – UVA, UVB and UVC
| Attribute | Value |
|---|---|
| MPN | 490410508 |
| Barcode | 8718739054394 |
| Technology | Ultraviolet |
| Cap | T5 |
| Shape | T5 Tube |
| Colour | Blacklight-Blue |
| Manufacturer | SPL |
| Cap Type | G5 |
| Voltage | 240V |
| Power Consumption | 4W |
| Dimmability | No - Not Suitable for Dimming |
| Colour Description | Blacklight-Blue |
| Glass Type | Purple |
| EEI Energy Rating | A |
| Diameter | 16mm |
| Tube Length | 132mm |
| Tube Length (Including Pins) | 150mm |
| Estimated Running Cost | £1.79 per year based on 5-hours per day @ Oct 24 Price Cap (24.50p/kWh) |
UK's #1 Lightbulb Retailer
Free Delivery Orders Over £50
Trade Customers Exclusive Benefits