Part Number:
1657
Ultraviolet 2ft T8 Tube 18W UVA Blacklight-Blue Purple
Part Number: 1657
Ultraviolet 2ft T8 Tube 18W UVA Blacklight-Blue Purple
T8
T8 Tube
18W
Blacklight-Blue
Non-Dimmable
FREE UK Delivery on orders over £50 (Standard delivery)
- Glass Type: Purple
- Tube Length: 590mm (604mm with pins)
Bulk Discount Qty
5+
10+
25+
Price
Save
3%
5%
10%
Ultraviolet 2ft T8 Tube 18W UVA Blacklight-Blue Purple
- Cap type: T8
- Power Consumption: 18W
- Colour Output: Blacklight-Blue
- Dimensions: Diameter=25mm Tube Length=590mm Tube Length (inc. Pins)=604mm
Ultraviolet fluorescent T8 tube light bulb.
Fitted with a standard sized G13 2-pin (13mm apart) caps to both ends.
Designed for forgery detection or special glow in the dark lighting effects.
Need more help in choosing a suitable ultraviolet light bulb or tube? Read our guide Choosing Ultraviolet Bulbs – UVA, UVB and UVC
| Attribute | Value |
|---|---|
| MPN | 491810808 |
| Barcode | 8718739054448 |
| Technology | Ultraviolet |
| Cap | T8 |
| Shape | T8 Tube |
| Colour | Blacklight-Blue |
| Cap Type | G13 |
| Voltage | 240V |
| Power Consumption | 18W |
| Dimmability | No - Not Suitable for Dimming |
| Colour Description | Blacklight-Blue |
| Glass Type | Purple |
| EEI Energy Rating | A |
| Diameter | 25mm |
| Tube Length | 590mm |
| Tube Length (Including Pins) | 604mm |
| Estimated Running Cost | £7.35 per year based on 5-hours per day @ Jun 24 Price Cap (22.36p/kWh) |
UK's #1 Lightbulb Retailer
Free Delivery Orders Over £50
Trade Customers Exclusive Benefits