Part Number:
10178
Status 15W Fridge E14 Dimmable Warm White Clear (2-Pack)
Part Number: 10178
Status 15W Fridge E14 Dimmable Warm White Clear (2-Pack)
Status
SES-E14
Fridge
15W
Warm White
100lm
Dimmable
£2.09
inc. VAT
FREE UK Delivery on orders over £50 (Standard delivery)
- 2-pack incandescent 15W fridge light bulbs
- Clear glass bulb finish
- SES-E14 screw light fitting
- 2700K warm white light colour temperature
- 1,000-hour lifespan
- Fully dimmable
Bulk Discount Qty
5+
10+
25+
Price
Save
3%
5%
10%
Status 15W Fridge E14 Dimmable Warm White Clear (2-Pack)
- Cap type: SES-E14
- Power Consumption: 15W
- Colour Output: Warm White
- Dimensions: Diameter=22mm Height=56mm
These efficient and powerful Status Appliance lamps with a small Edison screw, E14 run on 15 watts while giving an output of 100 lumen, in a 2,700K colour and have an average rated life of 1,000 hours, supplied in a 2 pack.
| Attribute | Value |
|---|---|
| MPN | APPLIANCE15SESCLR2ST |
| Barcode | 5022822143517 |
| Technology | Incandescent |
| Cap | SES-E14 |
| Shape | Fridge |
| Colour | Warm White |
| Manufacturer | Status |
| Cap Type | SES-E14 |
| Voltage | 240V |
| Power Consumption | 15W |
| Dimmability | Yes - Dimmable |
| Total Lumens | 100lm |
| Colour Temperature | 2700K |
| Colour Description | Warm White |
| Colour Rendering | RA 100 |
| Glass Type | Clear |
| Warm Up Time | Instant (0-60%) |
| Mercury Content | 0mg |
| Average Rated Life (L50) | 1,000 hours |
| Diameter | 22mm |
| Height | 56mm |
| Estimated Running Cost | £6.71 per year based on 5-hours per day @ Oct 24 Price Cap (24.50p/kWh) |
UK's #1 Lightbulb Retailer
Free Delivery Orders Over £50
Trade Customers Exclusive Benefits