Part Number:
9694
Philips Fluorescent 1149mm T5 Tube Light Bulb 28W Master Daylight 6500K Batten 865 Opal
Part Number: 9694
Philips Fluorescent 1149mm T5 Tube Light Bulb 28W Master Daylight 6500K Batten 865 Opal
Philips
T5
T5 Tube
28W
Daylight
2700lm
Non-Dimmable
FREE UK Delivery on orders over £50 (Standard delivery)
- Fluorescent 28W T5 tube
- Tube Length: 1149mm (1163mm with pins)
- G5 tube light fitting
- 6500K daylight light colour temperature
- 24,000-hour lifespan
Bulk Discount Qty
5+
10+
25+
Price
Save
3%
5%
10%
Philips Fluorescent 1149mm T5 Tube Light Bulb 28W Master Daylight 6500K Batten 865 Opal
- Cap type: T5
- Power Consumption: 28W
- Colour Output: Daylight
- Dimensions: Diameter=17mm Tube Length=1149mm Tube Length (inc. Pins)=1163mm
These Philips brand, T5, H/E High Efficiency, 28W, linear fluorescent tubes with a G5 cap type have a diameter of 16mm.
Commonly used in kitchens, garages, under cabinets and display areas.
These slimline Triphosphor tubes triple coating, ensure increased light levels and extended lamp life. With an improved CRI rating and an invigorating, fresh daylight colour temperature of 6500K, these long-life tubes have an average rated life of 24,000 hours.
They measure 1149mm without pins and 1163mm including the pins.
Need more help in choosing a suitable fluorescent tube? Read our guide Choosing Flourescent Tubes and our guide to Flourescent Starters.
| Attribute | Value |
|---|---|
| MPN | 927926586555 |
| Barcode | 8711500710154 |
| Technology | Fluorescent |
| Cap | T5 |
| Shape | T5 Tube |
| Colour | Daylight |
| Manufacturer | Philips |
| Cap Type | G5 |
| Voltage | 240V |
| Power Consumption | 28W |
| Dimmability | No - Not Suitable for Dimming |
| Total Lumens | 2700lm |
| Colour Temperature | 6500K |
| Colour Description | Daylight |
| Colour Rendering | RA >82 |
| Fluorescent Colour Code | 865 |
| Glass Type | Opal |
| Warm Up Time | <1 min (0-60%) |
| Average Rated Life (L50) | 24,000 hours |
| Diameter | 17mm |
| Tube Length | 1149mm |
| Tube Length (Including Pins) | 1163mm |
| Estimated Running Cost | £12.52 per year based on 5-hours per day @ Oct 24 Price Cap (24.50p/kWh) |
UK's #1 Lightbulb Retailer
Free Delivery Orders Over £50
Trade Customers Exclusive Benefits