Style Lighting
Part Number:
3694
Part Number: 3694
G9
G9 Capsule
20W
Warm White
235lm
Dimmable
FREE UK Delivery on orders over £50 (Standard delivery)
Bulk Discount Qty
5+
10+
25+
Price
Save
3%
5%
10%
Using up to 20% less energy than a standard 25W halogen G9 capsule light bulb, but giving off the same amount of light.
This fully dimmable alternative is the perfect-way to save energy while keeping the same quality of light.
Fitted with a G9 2-pin (9mm apart) push fit base.
This G9 Capsule is a newer product from Osram and supersedes their old G9 Capsule part codes: 66720.
| Attribute | Value |
|---|---|
| MPN | AC35342 |
| Barcode | 4008321945556 |
| Equivalent | 25W |
| Technology | Halogen |
| Cap | G9 |
| Shape | G9 Capsule |
| Colour | Warm White |
| Manufacturer | Osram |
| Cap Type | G9 |
| Voltage | 240V |
| Power Consumption | 20W |
| Dimmability | Yes - Dimmable |
| Total Lumens | 235lm |
| Equivalent Wattage | 25W Halogen G9 |
| Colour Temperature | 2700K |
| Colour Description | Warm White |
| Colour Rendering | RA 100 |
| Glass Type | Clear |
| Warm Up Time | <0.5 seconds (0-60%) |
| Mercury Content | 0mg |
| Average Rated Life (L50) | 2,000 hours |
| Switching Cycles | 50,000 |
| Energy Saver | No |
| EEI Pre-2021 Energy Rating | D |
| EEI 2021 Energy Rating | G |
| MPN | AC35342 |
| Diameter | 14mm |
| Height | 43mm |
| Estimated Running Cost | £8.94 per year based on 5-hours per day @ Oct 24 Price Cap (24.50p/kWh) |
| Estimated Running Cost Saving | £2.24 per year based on 5-hours per day @ Oct 24 Price Cap (24.50p/kWh) |