Crompton Lamps
Part Number:
10136
Part Number: 10136
BC-B22d
R80 Reflector
60W
Yellow
560lm
Dimmable
FREE UK Delivery on orders over £50 (Standard delivery)
Bulk Discount Qty
5+
10+
25+
Price
Save
3%
5%
10%
These fully dimmable, efficient and powerful Opus incandescent yellow coloured reflectors are ideal for domestic and commercial applications.
From spotlighting and highlighting in nightclubs and displays these 60watt R80 bulbs are extremely versatile.
With a bayonet, B22 cap type and an output of 560 lumen they have an average rated life of 1000 hour.
| Attribute | Value |
|---|---|
| MPN | R8060BCYWOP |
| Barcode | 0700729393598 |
| Technology | Incandescent |
| Cap | BC-B22d |
| Shape | R80 Reflector |
| Colour | Yellow |
| Manufacturer | Opus |
| Cap Type | BC-B22d |
| Voltage | 240V |
| Power Consumption | 60W |
| Dimmability | Yes - Dimmable |
| Total Lumens | 560lm |
| Colour Description | Yellow |
| Colour Rendering | RA >80 |
| Warm Up Time | <0.5 seconds (0-60%) |
| Mercury Content | 0mg |
| Average Rated Life (L50) | 1,000 hours |
| EEI 2021 Energy Rating | G |
| MPN | R8060BCYWOP |
| Diameter | 80mm |
| Height | 112mm |
| Estimated Running Cost | £26.83 per year based on 5-hours per day @ Oct 24 Price Cap (24.50p/kWh) |