Part Number:
10702
LED GU10 Spotlight Bulbs 4W (50W Eqv) Cool White 4000K GU10 Replacement Clear (10 Pack)
Part Number: 10702
LED GU10 Spotlight Bulbs 4W (50W Eqv) Cool White 4000K GU10 Replacement Clear (10 Pack)
GU10
GU10 Spotlight
4W
Cool White
345lm
Non-Dimmable
FREE UK Delivery on orders over £50 (Standard delivery)
- 10-pack LED filament gu10 spotlight bulbs (50W eqv.)
- GU10 twist/lock light fitting
- 4000K cool white light colour temperature
- 15,000-hour lifespan
- Clear glass bulb finish
- Not suitable for dimming
LED GU10 Spotlight Bulbs 4W (50W Eqv) Cool White 4000K GU10 Replacement Clear (10 Pack)
- Cap type: GU10
- Power Consumption: 4W
- Equivalent: 50W Halogen GU10
- Colour Output: Cool White
- Dimensions: Diameter=50mm Height=56mm
This bulk-buy value pack of 10x 4W LED GU10 spotlight light bulbs with GU10 2-pin twist and lock (10mm apart) fittings are direct replacements for traditional 50W light bulbs, but have the potential to reduce your home lighting bills and reduce the frequency of needing to replace your light bulbs.
LED technology is much more energy efficient than traditional light bulb technologies such as incandescent bulbs. This not only helps you save on your energy bills but also helps the environment too.
Whereas a traditional light bulb would use 50W to produce 400lm, this LED version uses just 4W equating to an energy-efficiency of 100lm/W.
This high-performance LED light bulb sports a lightweight thermal plastic shell with an internal aluminium heatsink that is specifically designed to dissipate heat very effectively. This reduces the light bulb's running temperature and places less strain on its components resulting in a longer life span.
With a long life of 15,000-hours, this LED GU10 spotlight light bulb boasts an incredible 8.2-year lifespan if used for 5-hours a day. These light bulbs don’t need to be replaced as often which results in less money spent on replacement bulbs, and less time spent replacing them, too.
Combine this superior longevity, negligible maintenance and replacement costs with the LED light bulb’s notable energy efficiency then the savings gleaned from each light bulb has the potential to reduce your lighting costs by up to 92%.
Cool white (4000K) bulbs produce a cooler, crisp light and are well suited to more stimulating environments. This makes them great in kitchens, workplaces and is also excellent for bathrooms as there is no colour cast; so applying makeup is much easier.
Unlike older other energy-saving technologies, LED bulbs light up instantly, with no waiting time to warm up to full brightness.
Need more help in choosing a suitable spotlight bulb? Read our guide What is a GU10 Spotlight Bulb.
Here at Lightbulbs Direct, we want you to be able to buy with confidence both in ourselves and the products we sell. With this in mind, a number of our bulbs carry a specific warranty that ensures you can do exactly that.
Any LED or LED Smart light bulb bought from Lightbulbs Direct carries a 24-month warranty.
If you should purchase an LED light bulb from Lightbulbs Direct and have it fail, break or develop a fault at any point within the timeline stated above from the date of purchase, we will happily replace the item or offer a full refund, depending on your wishes.
In instances where large numbers of bulbs fail within a relatively short period of time, we may ask you to return them to us so that they can undergo testing to identify any potential issues.
What doesn't our warranty cover?
In any instance where your bulb has developed a fault, we will do our utmost to replace it or offer a full refund (provided the item is still within its stated warranty period). However, if it becomes apparent that the product has been misused, tampered with or modified in any way, we will view this as having voided its warranty.
'Misuse" includes, but is not limited to, incorrect operation by the user, use of non-dimmable bulbs on a dimmable circuit or connection to or operation with an unsuitable power supply. 'Tampering' or 'modification' can be interpreted as any activity designed to alter the product in such a way that it can be used in a manner that wasn't intended by its original design. This can include rewiring, removing plugs, home repairs or changing components. Unfortunately, we won't be able to replace any item that has undergone any such process.
If you have any further questions about our Warranty or Returns Policy that aren't addressed on this page, please feel free to contact us.
| Attribute | Value |
|---|---|
| MPN | 10702 |
| Equivalent | 50W |
| Technology | LED |
| Cap | GU10 |
| Shape | GU10 Spotlight |
| Colour | Cool White |
| Cap Type | GU10 |
| Voltage | 240V |
| Power Consumption | 4W |
| Dimmability | No - Not Suitable for Dimming |
| Total Lumens | 400lm |
| Useful Lumens | 345lm |
| Beam Angle | 38° |
| Equivalent Wattage | 50W Halogen GU10 |
| Colour Temperature | 4000K |
| Colour Description | Cool White |
| Colour Rendering | RA >80 |
| Glass Type | Clear |
| Material | Polycarbonate |
| Warm Up Time | <0.5 seconds (0-60%) |
| Mercury Content | 0.0mg |
| Average Rated Life (L50) | 15,000 hours |
| Switching Cycles | 30,000 |
| Lumen Maintenance Factor | 0.7 |
| Energy Saver | Yes |
| EEI Energy Rating | A+ |
| Diameter | 50mm |
| Height | 56mm |
| Estimated Running Cost | £1.79 per year based on 5-hours per day @ Oct 24 Price Cap (24.50p/kWh) |
| Estimated Running Cost Saving | £20.57 per year based on 5-hours per day @ Oct 24 Price Cap (24.50p/kWh) |
UK's #1 Lightbulb Retailer
Free Delivery Orders Over £50
Trade Customers Exclusive Benefits